Mõttefragmentide pühapäevane vaatlus. Jäin vaatluse juures pidama sõnade
tähenduse üle (jälle). See mõte tuleb mind kummitama alati, kui suhtlemisel
inimestega tekib kas pingeolukord või on mõtete erisus. Me kasutame sageli samu
sõnu, kuid nende tähendus eri inimeste jaoks on erinev. Sestap on alati oluline
suhtlemisel teada, et pooled saaksid kasutatavatest sõnadest ühtmoodi aru.
Kehtib iga elu valdkonna puhul.
Jõudsin kunagi selleni
siis, kui argipäev koosnes rahvusvahelistest läbirääkimistest. Veel
tähelepanekuid. Kui suhtleme teist keelt rääkivate inimestega, siis oleme sõnade
valikul ja mõtete väljendamisel hoolikamad (ilmselge seos võõrkeele
oskusega). Kui suhtleme emakeeles, siis mõtleme oma väljaöeldud sõnade üle
vähem. Ja kui sotsiaalne mõõde juurde tuua, siis suurema süvenemiseta oma kasutatavatesse sõnadesse suhtleme
lähedastega, st mida lähem on inimene, seda vähem me end väljendades
kontrollime. Traagika tegelikult.
Järgmine mõte, mis seondub sama teemaga, on vastutus oma väljendatud
sõnade eest. Olen sisemise tsensuuri teemal ka ennem arutlenud ja siin
kirjutanud Sõna jõust ning vastutuse adumisest. Asjakohased näited siin on Manjana
ja Ritsiku
postitused ning nende juures olevad kommentaarid. Vähe erinevast aspektist,
kuid ikkagi sama ühisosaga – väljaütlemine ja sõnade tähendus ning
põhjuse-tagajärje vaheline seos.
Inimene on enesekeskne.
Ellujäämiseks vajalik. Kuid elame sootsiumis ja mida aeg edasi, seda enam
sõltub meie tegude tulemus mitte vaid ainult meist endist, vaid meeskonnatööst.
Millest saab järeldada, et meie saavutused ei sõltu niipalju sellest, mida me teame
ja oskame, vaid on otseses sõltuvuses meie sotsiaalsest võimekusest ja
intelligentsusest end arusaadavaks teha, ehk siis enesemüümisest (minu isiklik
meelevaldne väljend).
Võib vabalt iseloomustada
lausega – meie saavutuste tulem sõltub meie enesemüümise oskusest. Vahet pole,
mis valdkonnas. Ka sõpruse ja suhete kvaliteet lähedastega on otseses
sõltuvuses meie sotsiaalsest suhtlemisoskusest (ehk siis enesemüümisoskusest). Hiilgavad
teadmised ja paljud kogemused (vahet pole milles) ei garanteeri automaatselt
mitte midagi.
Paradigma seisneb aga
selles, et sotsiaalne võimekus ja intelligentsus muutub järjest rabedamaks. Inimeste võimekus end väljendada ja sõnastada oma mõtteid/soove/vajadusi muutub aina raskemaks. Viimane loengutepidamise aasta on seda selgelt tõendanud. Pea tuhat inimest on sellise järelduse tegemiseks piisav kogus. Funktisonaalne lugemise, kuulamise ja arusaamiseoskus on langevas trendis. Ja siin ei ole seost vanuse või elukohaga.
Sõnavabadusest on tekkimas omamoodi kõverpeegli efekt: kõik, mida sülg suhu
toob või sõrmede vahendusel ekraanile jõuab, paisatakse kiirelt avarustesse
mõtlemata, mida see endaga kaasa toob. Ja kui sõnad tekitavad väiksema või
suurema lainetuse emotsionaalses olemises, siis visatakse õlgu kehitades õhku sõna: vabandust või siis
väljend: ma ei mõelnud sellega midagi halba ja ... minnakse silmagi pilgutamata
edasi.
Sisemus klaar ja õigust
jääb veel ülegi. Olukord teiseneb aga kohe, kui Ütleja ise satub olukorda, kus
kellegi väljaöeldud või –kirjutatud sõnad sisemusse väljakallatud solgipange
tunde tekitavad. Siis järgneb pikk tiraad sellest, kuidas on ebaõiglaselt
käitutud ning ennem ütlemist/kirjutamist võiks natukene mõelda ka.
Panen teema siinkohal järge
ootama, aga Lugeja mõtted nn kommidena on alati teretulnud.
See on blogi 200-s
postitus ja peagi saabub ka 20 000-s klikk ning lähipäevadel saab blogilapsuke
aastaseks.
Palju Häid Sõnu ja Mõtteid!
Minu arust on just need intelligentsemad, kes saavad asjadest teisiti aru kui ma ise. Kelle maailmanägemine on nii palju laiem, et ta suudab sõnale-lausele suurema pildi taha mõelda ja asjadest teistest erinevalt aru saada. Vähe intelligentseteks pean neid, kes hakkavad alati teist poolt süüdistama funktsionaalse lugemisoskuse puudumises (seda süüdistust leiab väga tihti Perekoolis), selle asemel, et üritada mõista teist poolt, miks ta mõtleb nii nagu mõtleb. Miks teisel inimesel tekivad mõne asjaga teistsugused assotsiatsioonid ja tunded.
VastaKustutaTäiesti nõus. Kui meil poleks teisitimõtlejaid, siis meil poleks ei ratast ega teisi elu mugavamaks tegevaid asju ja vidinaid. Näen murekohta mitte selles, et keegi olusid/asju/tekste teistmoodi näeb või tõlgendab, vaid eneseväljendust, mis sellega kaasneb.
Kustutamis puutub funktsionaalse lugemis- ja kuulamisoskusesse, siis see süüdistamiseosa on üks väljund. inimene, kes näeb/loeb/saab aru teisiti kui teised ja on seejuures avatud, ei hakka kedagi süüdistama, vaid asub uurima, et mis ja kuidas ning miks nii ja mitte teistpidi.
agressiivselt meelestatud inimene on reeglina hirmunud. hirm on kaitserefleks tundmatu ees ja soov oma loodud mugavustsoonis mõnusalt edasi eksisteerida ja puudub valmisolek nn tundmatusse astumiseks.
tänane ja homne keskkond eeldab inimestelt aktiivset suhtlemist, loovat lähenemist ja meeskonnatööd.
mis Perekooli puudutab, siis on see täiesti omaette fenomen. ilmselt on sedalaadi keskkonda vaja, sest vastasel juhul oleks seal vaikus. olen korra sinna sattunud ja peale lugemist lahkusin kummastava tundega. ei saa aru vajadusest rünnata kedagi lihtsalt sellepärast, et ta elab ründaja subjektiivsest hinnangust lähtuvalt valesti. saan aru arutelust, mis, kuidas jms, kuid ei saa aru ründavatest sõnumitest. ja seda siis mitte ainult selles keskkonnas, vaid üldises plaanis. inimesed on erinevad. Keerulisem on aru saada ja mõista. lihtne on panna külge subjektiivse hinnangu silt ja siis kergendatult hingata.
tänan kaasamõtlemast!
Traagika on see ku peame lähedastega ametlikult sõnu valides suhtlema ja väga steriilselt suhtlema.
VastaKustutakindlasti ei tule lähedastega suhelda formaalselt. mingipärast on inimestel teadmine, et mõtestatud suhtlemine on formaalne. hooliv ja arvestav suhtlemine ei tähenda ju ometi lakoonilisust või külmust või steriilsust. pigem arutlesin sellest vaatenurgast, et mida lähedasem on inimene, seda vähem me süüvime sellesse, kuidas oma sõnumit edastame. ehk siis mitte see, mida ütleme, vaid kuidas öeldut edastame.
KustutaToetavad kommentaarid on toredad, aitavad hajutada kahtlusi et kas oled ikka õigel teel. Kuid väga keeruline on kirjutada kommentaari kui soovid väljendada midagi sellist mis tundub postituse kirjutajal märkamata jäänud. Ise küll ootan selliseid. Kuid kas minu kommentaari ikka mõistetakse, kas ei võeta seda solvanguna. Sõnad, eriti veel nii lakoonilises vormis, võivad väga kergelt valesti mõistetud saada. Jah tõesti on asi tasakaalus. Ühest küljest me ei arene kui pole võimalust näha erinevaid tahke. Kui me üksteist oma kommentaaridega selles ei aita. Teisalt pole mõtet kirjutada kommentaari kui seda mõistetakse solvanguna, mitte asja teisest rakursist näitamise soovina.
VastaKustutaTahaks vastu vaielda mõttele et me ei kontrolli end suhetes lähedastega. Mina arvan et pigem on vastupidi. Kontrollimatuse mulje võib jääda seepärast et lähedastega suhtleme tunduvalt rohkem. Seega on statistiliselt rohkem võimalusi eksida. Pealegi, loodetavasti suhtleme lähedastega sügavamalt, mitte nii pinnapealselt kui võõramatega. Kuid mida sügavamale, seda lähemale satume ka ebatäiuslikusele, seda rohkem on võimalust eksida.
kaasamõtlevad ja arutlevad kommentaarid või kirjad on head. egas vanarahvas asjata öelnud, et mitu pead on mitu pead. ja vaatenurgad on ju erinevad ning väga vahva on leida midagi, mille peale ise tulnud pole või ei osanudki näha. ongi nii, et sama sõnum annab erinevatele lugejatele erinevaid impulsse.
Kustutasellega nõus jah, et ennem kommentaari kirjutamist püüad korraks nn teise tooli peale istuda, et oma mõte ikka arusaadav oleks. olen vahel leidnud ka end olukorrast, kus minu sõnadest on välja loetud mõtet, mida ei olnud mõelnudki. samas, eks olegi siin ka see mõte, mida kirjutasin, et sõnade tähendus võib erinevate inimeste jaoks olla erineva tähendusega ning siis muutub ka sõnumi sisu lugejale teiseks ja sõnumi edastaja mõte ei jõuagi saajani. ehk siis eelenev selgitus on alati abiks ja aitab vältida olukorda, kus üks räägib aiast ja teine august. solvanguna võtmiseks on vaja kaitseasendis olemist. aa mille eest end kaitsma peaks? retoorika...
ma isiklikult arvan, et suhtlemise tihedus ei taga automaatselt suuremat kontrolli või eksimise võimalust. tõsi see, et mida lähemale me inimesed oma olemusele laseme või kui lähedale meid lastud on, seda suurem on tõenäosus haiget saada edastatava sõnumi ekslikult mõistetava sisu kaudu. ma arvan, et see nn vea tekkimise võimalus on lähedaste inimeste puhul on suurem seetõttu, et me arvame, et me teame neid inimesi rohkem ja nad mõistavad meid paremini. sealt ka see selgitamise vajadus võõramatele on suurem, ehk siis oleme oma sõnumi edastamisega hoolikamad.
eelkommenteerija arvas, et sisemise tsensuuri tagajärjel võib suhtus lähedastega muutuda formaalseks ja steriilseks. ma ei arva, et sisemine tsensuur võrduks automaatselt formaalsuse ja steriilsusega. pigem näen ma seost hoolivusega, sest ma püüan oma sõnumid arusaadavalt edastada, st et mõte tõlkes kaotsi ei läheks. lähedastega on see lihtsam, sest palju nn eeltööd on ära tehtud, kuid vahel on ikka vaja pikemat selgitust millelegi, nt kasvõi sellele, et tuju on kehv ja ei soovi suhelda aktiivselt jne
Tänan kaasamõtlemise eest ja oma mõtete väljendamise eest. Teretulemast tagasi!